• Змістова соціокультурна лінія
  • ІІІ. Актуалізація опорних знань . Повторення ключових питань Творче спостереження над мовним матеріалом Прочита
  • Зроб іть
  • Форми однини і множини Форми або однини, або множини
  • Наве діть
  • І V. Виконання системи практичних завдань Розподільний диктант Запи шіть
  • 2. Творче завдання Скла діть
  • V. Підсумок уроку. Міні-тест «Спіймай помилку»( знайти зайве слово в кожному ряду)
  • «Мікрофон» «Я зрозумів…» «Я засвоїв…» «Я виніс з уроку…» VІ. Домашнє завдання
  • Урок №4 Додаток 1 Прочита йте

  • Скачать 56.51 Kb.


    Дата10.02.2018
    Размер56.51 Kb.
    ТипУрок

    Скачать 56.51 Kb.

    Число іменників. іменники, що мають форму тільки однини чи множини



    Урок №4 українська мова, 6 клас

    Тема: Число іменників. іменники, що мають форму тільки однини чи множини

    Мета: повторити й поглибити знання учнів про число іменників, ознайомити з іменниками, що мають тільки форму однини чи множини, сприяти зміцненню навичок визначення числа в іменниках; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити іменники, ужиті у формі однини і множини, у текстах, визначати їх роль у реченнях; розвивати творчі вміння використовувати іменники у формі однини та множини у власних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до природи, уміння бачити її красу і багатство.

    Змістова соціокультурна лінія: Я і Батьківщина, її природа, історія.

    Тип уроку: комбінований урок (повторення вивченого; вивчення нового матеріалу)

    ХІД УРОКУ

    Осінній дощ мені шепоче


    Холодну пісню колискову,
    А я ще холоду не хочу,
    Я хочу літа знову й знову.

    Л.Акулов


    І. Організаційний момент
    ІІ. Мотивація навчальної діяльності


    - Визначте число іменника у реченні Шурхотить опале листя.

    - Утворіть форму однини іменника штани і форму множини іменника гнів

    Людина, щоб не відстати від прогресу, повинна постійно вдосконалюватись, навчатись новому , поповнювати свої знання. Сьогодні на уроці ми поповнимо ваші знання про число іменника, дізнаємось які іменники вживаються тільки у формі множини чи тільки у формі однини, навчимось вдало ними оперувати у власному мовленні.

    ІІІ. Актуалізація опорних знань. Повторення ключових питань


    1. Творче спостереження над мовним матеріалом

    Прочитайте текст (текст написаний на дошці або виведено на екран). Визначити тип і стиль мовлення. Назвіть іменники. Визначити їх число

    Перший місяць осені за календарем — вересень. Тихі дні ще теплі, та подих осені вже відчутний у вечірній і нічній прохолоді. День народжується в осінньому серпанку, але поступово туман розсіюється. Піднімається сонечко й обігріває землю. Повітря прозоре й легке. Проте зменшення світла і зміна кольорів у природі вказують на осінь. Золотяться березові гаї, на бульварах і в парках устеляються першим жовтим листям доріжки.

    Вітер підхоплює крилаті насінини берези й липи, клена й сосни і переносить їх на далекі відстані. На своїх парашутиках з легких пушинок подорожують з місця на місце й насінини кульбаби та осоту. 23 вересня день дорівнює ночі. Тому й звуть його днем осіннього рівнодення (За А. Волковою).

    Зробіть синтаксичний розбір першого речення другого абзацу. Якого роду іменники використано в ньому?

    1. Розгляньте таблицю і зробіть висновок про утворення форми множини та про вживання іменників у формі тільки однини або множини.

    Форми однини і множини

    Форми або однини, або множини

    стіл

    ліс


    весна

    столи

    ліси


    весни

    сани

    двері


    Чернівці

    віск

    горох


    читання


    Наведіть власні приклади іменників: а) що мають форму однини і множини; б) тільки форму однини; в) тільки форму множини.

     Коментар учителя. В українській мові іменники змінюються за числами. Множина іменників утворюється від однини зміною закінчення або наголосу: гора — гори, вітер — вітри, глибоке знання — глибокі знання.

    Іменники, які означають сукупність істот або неістот, що сприймаються як єдине ціле, називаються збірними: вороння, дітвора, волосся, листя. Такі іменники вживаються тільки в однині.

    Назви речовин і матеріалів, почуттів і станів, дій і ознак, більшість власних географічних назв уживаються тільки в однині: цукор, вода, радість, сум, малювання, молодь, Чернігів, Крим.

    Деякі іменники мають лише форму множини: ножиці, солодощі, Черкаси, Карпати, Альпи. Такі іменники не розрізняються за родами. 

     Іменники, які позначають сукупність однакових або подібних предметів, що сприймаються як єдине ціле, називаються збірними. Наприклад: коріння, листя, молодь, дітвора, жіноцтво, гарбузиння.

    Збірні іменники не мають форми множини, тому що виражають об’єднання багатьох предметів, які не підлягають лічбі.
    ІV. Виконання системи практичних завдань


    1. Розподільний диктант

    Запишіть іменники у дві колонки: 1) ті, що вживаються тільки у формі однині; 2) ті, що вживаються лише в множині.

    Карпати, Україна, мідь, мед, іменини, двері, Жуляни, нафта, заробітки, Донбас, хащі, боротьба, сукно, терези, Львів, ясна, Суми, молоко, джунглі, сум, макарони, вермішель, ночви, алюміній, бетон, ясла, канікули..


    2.Творче завдання Складіть 3 речення, використавши іменники:

    Харків, серпень, іменини, джунглі, Україна, канікули


    3. Попереджувальний диктант. Запишіть речення. Іменники, що вживаються тільки у формі множини, підкресліть.

    І. Годі, діброво, тобі сумувати… Глянь, зеленіють високі Карпати… (З.Красівський.) Як попіл, падали на гай холодні присмерки. (М.Рильський.) До гострих пахощів гречок примішувався свіжий дух материнки, ромену та чебрику. (О.Кониський.) Ворона з’їла гаву, сиром закусила. У лестощах бува магічна сила! (В.Лагода.) Наївся дрижаків. (Нар.творч.)


    V. Підсумок уроку.

    1. Міні-тест «Спіймай помилку»( знайти зайве слово в кожному ряду)

      1. Харків, Лозова, Київ, Ровеньки, Одеса.

      2. Шахи, піжмурки, нарди, вибори.

      3. Штани, столи, книги,олівці.

      4. Черкаси, Суми, коні, Альпи.

      5. Двійка, диво, дивитися, диван.




    1. «Мікрофон»

    «Я зрозумів…»

    «Я засвоїв…»

    «Я виніс з уроку…»
    VІ. Домашнє завдання

    Творче завдання: Складіть кросворд, щоб у відповідях були іменники, які мають форму лише однини або лише множини.


    Урок №4 Додаток 1

    Прочитайте текст. Назвіть іменники. Визначити їх число

    Перший місяць осені за календарем — вересень. Тихі дні ще теплі, та подих осені вже відчутний у вечірній і нічній прохолоді. День народжується в осінньому серпанку, але поступово туман розсіюється. Піднімається сонечко й обігріває землю. Повітря прозоре й легке. Проте зменшення світла і зміна кольорів у природі вказують на осінь. Золотяться березові гаї, на бульварах і в парках устеляються першим жовтим листям доріжки.

    Вітер підхоплює крилаті насінини берези й липи, клена й сосни і переносить їх на далекі відстані. На своїх парашутиках з легких пушинок подорожують з місця на місце й насінини кульбаби та осоту. 23 вересня день дорівнює ночі. Тому й звуть його днем осіннього рівнодення (За А. Волковою).


    Коьрта
    Контакты

        Главная страница


    Число іменників. іменники, що мають форму тільки однини чи множини

    Скачать 56.51 Kb.