• Урок позакласного читання у 2 класі Тема «Казки народів світу» (До дня інтеграції «Мандруємо країнами світу: Польща»)
  • Хід уроку І. Організація класу . ІІ. Оголошення теми і мети уроку
  • К И К З А Р О Н А В І Д С Т І В У
  • ІІІ . Робота над темою урок у. Урок - подорож.
  • Цікаве про Польщу
  • « Вся Польща читає дітям» .
  • ІІІ. Фізхвилинка



  • страница1/17
    Дата29.01.2019
    Размер12.4 Mb.
    ТипУрок

    Казки народів світу


      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17



    Урок позакласного читання у 2 класі

    Тема «Казки народів світу»

    (До дня інтеграції «Мандруємо країнами світу: Польща»)

    Носова Наталія Миколаївна

    вчитель 2-Б класу сзш № 215 м. Києва

    2016 рік


    Тема. Позакласне читання. Казки народів світу. Польська народна казка «Жайворонок і вовк»

    Мета: поглибити знання учнів про казку, як вид усної народної творчості, вчити визначати головну думку казки, збагачувати словниковий запас; розвивати увагу, пам’ять, спостережливість,самостійність думки, уміння розповідати, переказувати; виховувати інтерес до народної творчості, до казок інших народів, познайомити з культурою польського народу, його казками, розширити й поглибити знання учнів про народну творчість народів Європи, удосконалювати навички читання, вміння висловлювати оцінні судження, характеризувати героїв; виховувати інтерес до народної мудрості.

    Обладнання: тематична виставка книг, ілюстрації про Польщу, карта України, тексти казки, аудіо запис казки «Жайворон і вовк», ілюстрація жайворонка, муз. супровід для фізхвилинки.

    Хід уроку

    І. Організація класу.

    ІІ. Оголошення теми і мети уроку:

    1.Гра «Збери літери». Читання анаграми:

    - Якщо складете літери, прочитаєте тему уроку.



    К И К З А Р О Н А В І Д С Т І В У

    - Отже, тема нашого уроку «Казки народів світу».

    - Добра, мудра, чарівна казка завжди була у пошані.

    -Які бувають казки ? (повторення про казку: народні або авторські; про тварин, фантастичні, побутові)

    -Так, казки бувають різні, але у всіх казок є одна спільна риса – мудрість.

    2

    ІІІ. Робота над темою уроку. Урок - подорож.



    1. Зупинка «Мовленнєва розминка»

    Поетична хвилинка (складання вірша)

    Люблять діти всі … (казки). Їх читають … (залюбки).

    Вони про все …(розповідають) Казки нас … …. (мудрості навчають)



    2. Зупинка «Карта України»

    - Наша держава має добрих і не дуже добрих сусідів. Це народи європейських країн. Давайте спробуємо їх назвати: Україна межує із 7-ма країнами, в т.ч . з двома на суші та по морю (Румунія, Росія):(робота з картою)

    Польща Словаччина Угорщина Румунія

    Молдова Росія Білорусь



    3. Зупинка «Подорож до Польщі»

    Польща - країна сонячного каменю. Так називають бурштин – янтар.(ілюстрація-2) . У давнину його вважали особливим Божим даром, учені Середньовіччя вважали його

    мінералом, і лише російський науковець М.В. Ломоносов висловив вірну думку: назвав бурштин скам'янілою смолою сосни, яка довго лежала в піщаних наносах, поступово кам'яніючи. Бурштин добре відомий з давніх-давен. Цей золотавий самоцвіт широко використовують: з нього роблять ювелірні прикраси, амулети, виготовляють ліки, лаки.

    Кожна країна має свої державні символи. Що являють собою герб та прапор Польщі?

    Давня легенда розповідає, як князь Лех, вождь племені полян, одного разу побачив на могутньому дубі гніздо білого орла. «Будемо гніздитися тут!» - вигукнув Лех і звелів заснувати свою столицю Гнізно («Гніздо»). На зорі Польської держави дійсно це місто було столицею. А зображення білого орла на червоному полі і в наші дні є гербом Польщі. Червоний і білий - кольори державного прапора . (ілюстрації -3,4)

    3.

    Цікаве про Польщу

    1)Читання вчителем легенди про русалку Сирену :

    Кажуть, колись дуже давно, цікавість привела юну русалку Сирену в води Вісли. Рибалки були зачаровані їй, а вона полюбила цих простих і добрих людей і із задоволенням співала їм свої прекрасні пісні.

    Одного разу, один купець дізнався про існування русалки і вирішив заробити на її чарівному голосі. Він зловив Сирену, посадив її в клітку і змушував співати, збираючи гроші за представлення. Але рибалки прийшли на допомогу русалку і звільнили її. У подяку за це Сирена пообіцяла захищати Варшаву від усіх бід.

    - Тепер войовнича русалка з мечем і щитом є символом і однією з головних визначних пам'яток Варшави. Її фігура зображена на гербі, а пам'ятник встановлений на Ринковій площі. (ілюстрація-5)



    Взагалі, столицю Польщі – Варшаву, можна назвати «най-най». Тут знаходиться найдорожчий готель, найвища будівля, найменший будинок, найвужчий будинок, найстаріша кондитерська, найвищий басейн. (ілюстрації 7,8)

    Варшавський Палац культури та науки є найвищою будівлею у всій Польщі, його висота сягає 237 м (ілюстрація-6)

    А ще Польща славиться своєю чудовою екологією. Тут немає бездомних тварин та атомних електростанцій. Зате в парках багато білок, а береги річки Вісли – на яких розташована столиця Польщі – Варшава, - річковими чайками. Найбільша кількість білих лелек проживає на території Польщі (23% від світової популяції)(ілюстрація-9)

    Предметом гордості Польщі є куточки природи, майже не змінені людиною. Таких місць тут більше ніж в інших європейських країнах: це близько 100 ландшафтних парків, майже 1000 природних резервацій та 14 національних парків, де живуть рідкісні тварини. Найвідоміший з них - Біловезький національний парк, що займає західну частину знаменитої Біловезької пущі. Пуща - унікальне місце, залишок первісних лісів, які в давнину вкривали мало не всю Європу; вік деяких ділянок лісу тут сягає 250 р., а окремих дерев — близько 350 р.Найціннішим скарбом є зубр. А польській кривий ліс – є загадкою для всього світу. (ілюстрації -10,11)

    За результатами дослідження фонду ООН в 2007 році, Республіка Польща посіла престижне друге місце в категорії, яка відповідає за здоровий спосіб життя і відсутність жорстокості і насильства, і третє місце за якістю освітнього процесу.

    4.

    В школах цієї держави діти почувають себе досить вільно. Часто по закладу вони ходять в змінних домашніх капцях. Під час перерв та змін у коридорах нерідко спостерігається картина лежачих на підлозі серед завалів рюкзаків школярів. 90% шкіл мають в кожному класі на стінах розп’яття. А з першого по шостий клас двічі на тиждень проводиться урок релігії. А саме − католицизм.



    2) Про освіту і науку Польщі

    У Польській республіці налічується більше 100 університетів. Близько 90% поляків мають вищу і середню освіту. Зараз існує навчальний проект «Освіта без кордонів», за правилами якого діти можуть отримувати освіту в різних країнах. Випускники нашої школи теж навчаються в Польщі. (Наприклад: син бібліотекаря – Наталії Валеріївни). З 5-го класу ви теж будете вивчати польську мову і зможете навчатися в Польщі.

    Польським громадянам були присуджені 17 Нобелівських премій, в їх числі чотири премії миру і п’ять Нобелівських премій в галузі літератури.

    3) Цікаві факти про польську мову

    Незважаючи на те, що польська мова відноситься до мов слов’янської групи, в ній безліч слів, що мають значення, протилежне українському. Так, наприклад, слово sklep («склеп») позначає магазин, а не те, що можна було б подумати за аналогією з українською мовою, zapomnić («запомнік») позначає – забути, слово owoce («овоч») не має нічого спільного з овочами, а перекладається як фрукти. Якщо на дівчину кажуть urodliwа («уродлива»), не варто ображатися, тому що в перекладі це – красива.

    Особливо не пощастило дівчатам з ім’ям Таня. Якщо ви побачите вивіску польського магазину під назвою Tania odzież, («Таніа одзіз») не подумайте, що це магазин авторського модного одягу, це звичайний секонд-хенд. Тому що таня (tania) польською мовою означає – дешева.

    Поляки люблять читати. А діти, як і всі діти світу, люблять читати казки. Найбільш популярним казковим персонажем є Вінні Пух. У Варшаві навіть є вулиця на честь цього героя: вулиця Вінні Пуха.

    4.Зупинка «Книжкова виставка»

    Саме в Польщі з метою підвищення інтересу до читання , до книги, було започатковано новий соціальний проект « Вся Польща читає дітям». Такий соціокультурний проект “Вся Україна Читає Дітям”  працює і в нашій країні. Він має на меті змінити наше українське майбутнє через освіту нації.(ілюстрації емблем)

    5.

    Ознайомлення з виставкою:збірники польських дитячих творів, польських казок



    ІІІ. Фізхвилинка

    5. Зупинка «Подорож у казку»

    Робота над польською народною казкою «Жайворонок й вовк»

    1. Словникова робота:

    жайворон – птах жайворонок (ілюстрація птаха) став чатувати - став чекати тенор – діапазон чоловічого голосу співака : високий (тонкий ) жбурнув - кинув

    2). Слухання аудіозапису казки



    Намостив жайворон гніздечко в лісі. Прийшов кріт і хотів зруйнувати гніздечко. Жайворон літав навколо, пищав і просив, щоб кріт не чіпав його хатки, бо тоді малі пташенята загинуть. Де не взявся вовк. Послухав, як пищить жайворон, і питає:

     – Чого це ти так пищиш? Може, з голоду? Бо я цілісінький день бігаю, виглядаю хоч якесь зайченятко, а знайти нічого не можу. Вже й сонечко заходить, а мені аж в очах темно від голоду.

     А жайворон йому:

     – Я не з голоду пищу, а тому, що кріт хоче мок гніздечко зруйнувати.

     Вовк і каже:

     – Я тобі допоможу, тільки нагодуй мене.

     – Добре! – згодився жайворон.

     Вовк підповз до гніздечка й став чатувати на крота. Тільки кріт визирнув, вовк його схопив.

     - Ну, тенор тобі нема чого боятися,– каже він жайворонові,– але пам’ятай, що ти обіцяв мене нагодувати.

     Жайворон полетів на село, а вовк побіг слідом за ним.

     В одній хаті саме справляли весілля. Жайворон сів на вікно й заглядає в хату, а вовк став на задні лапи й собі дивиться в шибку. В хаті якраз носили страви на стіл.

    6.

     – Я полечу в хату, а ти стій біля вікна,– каже жайворон.



     Жайворон пурхнув у двері й закружляв по хаті. Всі гості посхоплювались – та за ним. Бігають, а спіймати ніяк не можуть.

     Жайворон полетів на кухню; всі побігли за ним. Тоді вовк стрибнув у вікно і давай хапати, що там на столі стояло. А жайворон шугнув у комин і вилетів на подвір’я.

     – Оце я наївся! – хвалиться вовк. – Добре було б ще напитися.

     – Ходімо за мною!

     Жайворон полетів, а вовк побіг за ним

     Коли це пивовар везе пиво на весілля. Жайворон підлетів і сів на бочку. Тільки пивовар простяг руку, щоб його спіймати, а він – пурх на другу бочку! Потім на третю. Розсердився пивовар і жбурнув у нього сокирою. Та влучив не в жайворона, а в бочку. Так з неї й потекло пиво на землю. Вовк тихцем підповз і напився.

     – Оце напивсь! – каже він, облизуючись – Добре було б ще й розважитись.

     – Ходімо за мною, буде тобі й розвага.

     Полетів жайворон на тік. А там батько з сином молотять хліб.

     – Дивися! – пискнув жайворон і сів батькові на шапку.

     – Ой, тату, не ворушіться! – загукав син. – У вас пташка на голові!

     Як махнув рукою, щоб спіймати жайворона, так і збив з батька шапку. Батько аж похитнувся, замалим і сам не впав на землю.

     А вовк у кущах регоче та по землі качається.

     Аж тут люди побачили вовка та за ним. Біжить вовк і кульгає. Трохи його не спіймали; насилу втік. Прибіг у ліс і мерщій заховався під корчі.

     – Хай йому грець,– каже,– з такою розвагою!

    3)Аналіз твору.

    - Чому цей твір можна назвати казкою?( тварини розмовляють, три події )

    - Яка це казка? (народна, про тварин)

    - Яку українську казку нагадує нам ця казка? («Собака і вовк»)

    7.

    4) Робота парами: вибіркове читання казки:



    а)Чому плакав жайворонок?

    б)Що попросив вовк за порятунок гніздечка?

    в) Як жайворонок годував вовка?

    г) Як вовк напився пива?

    д) Як жайворонок розважав вовка?

    5) Яке прислів’я можна підібрати до казки:



    Все добре, що добре кінчається.

    За добро добром і платять.

    Добре роби - добре й буде.

    Дурна голова ногам спокою не дає.

    Як нема в голові, мусить бути в руках та в ногах.
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17

    Коьрта
    Контакты

        Главная страница


    Казки народів світу