• Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
  • 3. Фронтальне опитування
  • III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
  • 1. Бесіда з елементами розповіді
  • 2. Робота за підручником (с. 107–109)
  • 3. Фізкультхвилинка 4. Практична робота. Розпізнавання та характеристика корисних копалин свого краю
  • V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1. Розгадування кросворда
  • VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

  • Скачать 119.48 Kb.


    Дата08.11.2018
    Размер119.48 Kb.
    ТипУрок

    Скачать 119.48 Kb.

    Корисні копалини, їх види



    Корисні копалини, їх види
    Мета: ознайомити учнів з властивостями корисних копалин, професіями людей, які добувають корисні копалини; вчити розрізняти види корисних копалин, наводити приклади (2–3) корисних копалин рідного краю; пояснити значення корисних копалин для господарської діяльності людини; розвивати логічне мислення, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до природи; учити економно використовувати багатства нашої планети.
    Хід уроку

    I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

    II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

    1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 106)

    2. Гра «Незакінчене речення»

    • Великі простори суші з майже рівною поверхнею — це... (рівнини).

    • Велике заглиблення з крутими схилами на поверхні землі називається... (яром).

    • Круті схили ярів заростають рослинами, і яр перетворюється на... (балку).

    • Підвищення на рівнині називається... (горб).

    • Ділянки земної поверхні, високо підняті над рівнинами, — це... (гори).

    • Ряд гір називають... (гірським хребтом).

    • За висотою гори бувають... (низькі, середні, високі).

    3. Фронтальне опитування

    Учитель демонструє різні форми земної поверхні, учні називають їх.

    — Назвіть низовини і височини України.

    — Що таке горб? Яку будову мають горби?

    — Що таке гори? Яку будову мають гори?

    — Які з них є у вашій місцевості?

    — Що називають рівниною?

    — Чим гора відрізняється від горба?

    — До яких гір за висотою належать Кримські гори? Доведіть свою думку.

    Які промислові підприємства (фабрики, заводи) є у вашому селищі (місті)?

    — Звідки вони беруть сировину для виробництва?

    — Ось цією сировиною і є природні багатства, які люди добувають з надр (глибин) землі, або з її поверхні.


    III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

    — Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як називаються ці природні багатства та їх види.


    IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Бесіда з елементами розповіді

    — З чого споруджують будинки, школи, заводи?

    — А з чого виготовляють автомобілі, літаки?

    — Правильно. Щоб побудувати будинок, потрібно багато піску, цементу, вапняку; щоб виготовити машини, верстати, потрібні чавун, сталь, мідь, алюміній. Але автомобілі й літаки самі не поїдуть і не полетять. Що ще потрібно для них? Так, їм потрібне пальне, яке отримують з нафти. Паливо потрібне і для опалювання житла та промислових підприємств. Усі ці речовини залягають на різній глибині в надрах землі і на її поверхні. Щоб користуватися цими багатствами, їх необхідно добути. Тому нафта, вугілля, торф, пісок та інші, необхідні для людей речовини, які добувають з надр землі або з її поверхні, називають копалинами.

    А чому вони корисні? Корисні копалини — це природні багатства, які люди видобувають із надр землі чи з її поверхні й використовують у народному господарстві. Кам’яне вугілля, торф, нафта, залізна руда, природний газ, граніт, вапняк, пісок, глина, торф — це корисні копалини. Вони залягають у землі на різній глибині.

    Усі корисні копалини розподіляють на три групи: горючі, рудні (металеві) і нерудні (будівельні).



    Під час пояснення вчитель демонструє зразки і заповнює таблицю.

    Чи знаєте ви, які корисні копалини використовують як паливо?

    — До пальних викопних належать вугілля, торф, нафта, природний газ. Усе це — різні види викопного палива.

    — А яке значення має паливо?

    При спалюванні цих копалин утворюється тепло. Воно потрібне для роботи фабрик, заводів, опалювання будинків, приготування їжі. Викопне паливо є цінною сировиною для хімічної промисловості. Наприклад, з нафти виготовляють вазелін, ліки, мило, пластмаси, бензин, гас, а з кам’яного вугілля — фарби, парфуми, також ліки і пластмаси. Пластмаси також виготовляють і з природного газу.

    Поговоримо про рудні корисні копалини. Більшість предметів, що оточують нас, зроблені з чавуну, сталі, заліза, які не зустрічаються в природі в чистому вигляді. Ці метали виплавляють з руди; із залізняку — чавун, сталь, з мідної — мідь.

    — Подивіться навкруги. Які предмети виготовлені з металів?

    — Перейдемо до третьої групи.

    — Як ви вважаєте, чому вони називаються будівельними?

    — Назвіть корисні копалини, що належать до цієї групи.

    2. Робота за підручником (с. 107–109)

    Вправа «Мікрофон»

    Учні відповідають на запитання на с. 107.

    — Розкажіть за мал. 98 про види корисних копалин.

    Учні працюють за завданнями підручника на с. 107–108.

    — Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».

    — Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 109.

    — Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?

    3. Фізкультхвилинка

    4. Практична робота. Розпізнавання та характеристика корисних копалин свого краю

    1) Робота під керівництвом учителя (вивчення властивостей граніту).

    — Зараз ми познайомимося з гранітом. На полях, в лісах лежать величезні камені (валуни) — це граніт. Ви, напевно, бачили, коли відпочивали влітку на березі річок і морів, дрібну гальку. Це теж граніт. Для того, щоб хоч щось виготовити з граніту, необхідно знати його властивості. Зараз ми проведемо практичну роботу. Допоможе нам у цьому інструкція.


    • Назва корисної копалини.

    • Тверда або рідка копалина?

    • Міцна або крихка?

    • Визначити колір, прозорість.

    • Де можна використовувати, застосовувати?

    Заповнення таблиці в зошитах.

    2) Робота в групах.

    Вивчення властивостей піску, глини, вапняку, торфу, вугілля.

    3) Виступ кожної групи.


    V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

    1. Розгадування кросворда

    1. Недарма його варили в доменній печі,

    З нього получили ножиці й ключі. (Залізо)

    2. З цього вапняку виготовляють пам’ятники, сходи, каміни. (Мармур)

    3. Щоб зробити миску або вазу,

    Мене шукай відразу. (Глина)

    4. Я потрібний дітворі.

    Я на доріжках у дворі,

    На будівництві, і на пляжі,

    Та у скляній квітковій вазі. (Пісок)

    5. Буре, м’яке, із рослин складається, легко загоряється. (Торф)

    2. Тестування

    1. Які корисні копалини використовують у будівництві?

    а) Пісок, глину; б) граніт, торф; в) вугілля, сіль.

    2. Які корисні копалини служать паливом?

    а) Нафта, руда; б) вугілля, торф; в) вапняк, газ.

    3. Які корисні копалини добувають за допомогою бурових установок?

    а) Граніт, пісок; б) вугілля, руда; в) нафта, газ.

    4. Люди якої професії відшукують родовища корисних копалин?

    а) Будівельники; б) геологи; в) шахтарі.

    5. Які властивості характерні для піску?

    а) Не має запаху;

    б) має своєрідний запах;

    в) при підсиханні розсипається;

    г) при підсиханні твердне;

    д) у воді не намокає;

    е) у воді намокає;

    ж) добре пропускає воду;

    з) погано пропускає воду.

    6. Оберіть правильне твердження.

    а) Корисні копалини — це все, що знаходиться в землі;

    б) корисні копалини — це природні багатства, які люди добувають з глибин і поверхні землі;

    в) корисні копалини — це все, що служить людині.

    3. Робота з картою корисних копалин

    — Розгляньте на карті умовні знаки, якими позначають корисні копалини.

    Визначте, які корисні копалини є у вашій місцевості.

    — Чи безмежні запаси корисних копалин?

    — Корисні копалини — це багатство Землі. У нашій країні добувають понад 80 різних видів корисних копалин. Але запаси їх у надрах землі не є безмежними. З часом вони можуть вичерпатися, а тому витрачати їх необхідно економно. Бережливе ставлення до корисних копалин — це бережливе ставлення до речей, які з них виготовлені і побудовані.

    Погляньте навкруги і назвіть речі, виготовлені з корисних копалин. Що виготовляють з корисних копалин? Які корисні копалини потрібні для спорудження будинку? (Стіни класу побудовані з піску, гіпсу, крейди. Двері, вікна пофарбовані фарбою, що виготовлена з нафти. Батареї опалювання, труби, металеві деталі парти виготовлені з чавуну, який, у свою чергу, виготовлений з руди.)

    — Ми побудували великі міста, отримали нові матеріали, яких у природі немає, наприклад, пластмасу, створили різні могутні машини та за їх допомогою впливаємо на природу, щоб стати багатшими. Добуваючи корисні копалини, люди змінюють поверхню землі: риють кар’єри, насипають штучні пагорби відпрацьованої порожньої породи. При цьому місцевість, що оточує родовище, стає непридатною для життя.

    — А як відповідає нам природа?
    VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

    — Без чого неможлива господарська діяльність людини?

    — Хто вивчає корисні копалини, відшукуючи родовища?

    — Що називають корисними копалинами?

    — На які групи розподіляються корисні копалини?

    — Де їх застосовують?

    — Які корисні копалини добувають у нашому краю? Де їх використовують?

    — Яких з відомих вам корисних копалин бракує у поданому переліку: граніт, вапняк, нафта, природний газ, поварена сіль?

    — Як слід використовувати корисні копалини?

    — Чому їх необхідно витрачати економно?


    VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

    Підручник (с. 107–109).

    Коьрта
    Контакты

        Главная страница


    Корисні копалини, їх види

    Скачать 119.48 Kb.