Скачать 367.33 Kb.


Дата02.11.2017
Размер367.33 Kb.
ТипУрок

Скачать 367.33 Kb.

Нащадки великого Езопа



Нащадки великого Езопа

(6 клас)



Літературний поєдинок

Історична тема в художній прозі,7 кл.
Мета: перевірити рівень засвоєння учнями навчаль­ного матеріалу; розвивати логічне мислення, вміння правильно та лаконічно відповідати на запитання; будувати масне висловлювання на певну тему; вихо­вувати почуття колективізму, зацікавленість предметом «Зарубіжна література».

Тип уроку: урок контролю знань, умінь, навичок.

Форма уроку: урок-гра.

Обладнання: плакат «Правила гри», картки із за­вданням, кросворд.



ХІД УРОКУ

I. Вступне слово вчителя. Оголошення теми та мета уроку

Сьогодні незвичайний урок—урок-гра «Літературний поєдинок».



II. Робота учнів у творчих групах . ІІІ. Презентація команд.

IV. Оголошення правил та умов гри

Гра триває 7 раундів. Фіксувати результати має вчи­тель. Для проведення гри клас потрібно розділити на 2 групи, кожна з яких має обрати «літературну» назву.

Обговорення правил та умов проведення «Літературного поєдинку». (Записи плакату «Правила гри»):

— уважно слухати;

— відповіді на запитання обговорювати всією гру­пою;

— висловлюватися лаконічно, чітко, по суті;

— «працюють всі» (відповіді на запитання оголошує кожен учасник гри по черзі).

V. «Літературний поєдинок»

1 раунд «Про кого йдеться» (за правильну відповідь— 1 бал.).

— Дитинство і юність письменника пройшли на Україні. Він ріс в атмосфері, сприятливій для майбут­нього літератора. Його батько захоплювався театром, писав комедії українською мовою. (М.В.Гоголь.)

— Пращури цього письменника були зубожілі шот­ландські дворяни. Його батько був адвокатом, тож і син мав обрати цей шлях. (В.Скотт,)

— Ця людина обіймала посаду чиновника; він ви­кладав в університеті. (М. В.Гоголь.)

— Цей письменник був адвокатом. (В.Скотт.)

— Усі романи цього письменника Байрон читав не менше 50-ти разів. (В.Скотт.)



2 раунд «Хто більше» (за правильну відповідь — 1 бал.).

Одна команда називає твори Вальтера Скота, інша — М.В.Ґоголя.



3 раунд «Продовж думку».

(Учитель зачитує твердження, учасники якої команда першими дадуть правильну відповідь, тій команді зара­ховується бал. За кожну правильну відповідь — 1 бал.)

— Вальтер Скотг народився в місті... (Единбург.)

— М.В.Гоголь навчався в .,. (Ніжинській академії вищих наук.)

— В.Скотга вважають засновником ... (історичного роману.)

— Найбільший твір Гоголя, який складається з двох томів. («Мертві душі».)

— «Лицарським романом» у творчій спадщині В.Скотга є (роман «Айвенго»).

4 раунд «Запрошуємо на...».

Кожна команда отримує картку із завданням.

• Розповісти про звичаї, традиції Запорозької Січі.

• Умови проведення, традиції лицарських турні­рів.

(За розгорнуту відповідь — 10 балів, за неповну — 5 балів. Можливі доповнення команди-супротивника. За суттєве доповнення — 1 бал.)

5 раунд «Охарактеризуй героя твору».

Одна команда характеризує Тараса Бульбу, інша -Айвенго.

(Учні з низьким рівнем знань отримують інди­відуальні завдання на картках. Роботу виконують письмово.)

(За повну чітку відповідь — 10 балів.)



6 раунд «Чому так?».

Одна команда доводить, що роман Вальтера Скотга «Айвенго» — історичний, інша, що «Тарас Бульба» — історична повість,

(За ґрунтовну відповідь — 10 балів.)

7 раунд «Розгадай кросворд».

Команда, яка швидше розгадає кросворд, отримує таку кількість балів, скільки правильних відповідей у кросворді.



VI. Підбиття підсумків уроку-гри. Перевірка індивідуальних робіт.

Учитель. Вітаю команду, яка перемогла в напруже­ному поєдинку.

VII. Оцінювання робота кожного учасника гри.

VIII. Домашнє завдання.


Узагальнення вивченого з теми « Байка »



«Немає дна в Езоповій криниці»

(Урок позакласного читання)

Мета: розширити уявлення учнів про поширення байок у світовій літературі; формувати вміння школярів визначати особливості, тему та головну думку байок; вчити порівнювати використання того самого різними авторами; розвивати вміння виразно читати байки.

Тип: урок узагальнення і систематизації знань, умінь, навичок; урок позакласного читання.

Обладнання: галерея байкарів «Від Езопа до сього­дення»; ілюстрація до байки Ж.Лафонтена «Звірі під час чуми»; ілюстрації до байок І.Крилова; підбірка «Байка в світовій літературі» (тексти байок Езопа, Федра, Лафонтена); картки для індивідуальної роботи. Епіграф:

В Езопа вчіться, добрі люди!

Для того байка коле під ребро,

Щоб виправлять людські заблуди

І похвалять красу й добро.

Хоч розповідь коротка й жартівлива,

Мета її ясна й правдива.

Федр


ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

1. Учень виразно читає байку Павла Глазового «Вилупок».

Бродить Півник по подвір'ю, До курей чіпляється. Кукурікать не навчилось, А вже грубо лається. Кури голови ховають, Навіть свині кривляться:

От батьки якби почули! Як вони подивляться? — Півник скаче, бадьориться:

Хто на мене капає?

Хто там хрюка?Хто там тявка?

Хто про предків ляпає?

Та нема ж у мене батька

І немає матері,

Бо я вилупився й виріс

В нашім інкубаторі!..

Часом чуєш: лобуряки, Ідучи по вулиці, Лихословлять громогласно. Аж прохожі щуляться. Звідкіля ж вони беруться, Отакі «оратори»?

Їх батьки у світ виводять, А чи інкубатори?

— Який жанр цього твору? (Байка.)

— Про кого ця байка?

— Що ви знаєте про байку?

— Назвіть першого у світі байкаря і засновника жанру байки? (Езоп.)

— Автор перших поетичних байок. (Федр.)

— Що таке байка? Дайте визначення. (Невеликий прозовий або віршований твір алегоричного змісту і по­вчального характеру.)

— Що таке алегорія?

— Що таке мораль? (Частина, яка містить повчаль­ний зміст байки.)

— Де зазвичай знаходиться мораль байки? (На по­чатку байки, наприкінці або її зовсім може не бути на словах, — тоді мораль слід додумати самому,)

— Що таке «езопова мова»? («Езопова мова» алегорична мова байок, насичена недомовками та іронічними натяками.)

— Пов'яжіть легенду про язик із байкою укра­їнського байкаря Павла Глазового «Вилупок». (Є легенда, згідно з якою Езоп, виконуючи завдання свого хазяїна, приніс найдорожчу і найдешевшу річ язик. Язик це могутня зброя, бо, користуючись ним, можна промовляти слова любові, добра, ласки. Разам із тим за допомогою язика можна принести зло, поранити людину, завдати болю — спричинити зло, продемонструвати неви­хованість або ж показати високий ступінь культури.)

— Назвіть відомих вам байкарів. (Езоп, Федр, Крилов, Лафонтен, Глібов і т.д.)

— Що, на ваш погляд, об'єднує цих людей? (Неабияке почуття гумору, тонке сприйняття життя, гострий розум, вміння приховати, замаскувати істину, щоб читач доклав зусиль до розв 'язання проблеми.)

— З кого почалася байка? (З Езопа.)

II. Повідомлення теми, мети уроку. Запис теми та епіграфа. Пояснення змісту епіграфа

III. Систематизація вивченого матеріалу

1. Звучить «Турецький марш» Моцарта. Учитель. Під звуки маршу до нас завітали байкарі.

2. Робота в групах (на картках). Байки Федра та Л. да Вінчі.

1 гр. «Вовк та Ягня»;

2 гр. «Вівця, Вовк та Пес»;

3 гр. «Бджола і муха»;

4 гр. «Лев та Ягня».

• Виразно прочитати або ж інсценувати байку.

• Визначити головну думку (мораль) байки.

• Довести, що це байка (користуючись формулою байки).

5 гр. — дослідити, які сюжети байок і в яких байкарів близькі або схожі за змістом (із тих, що опрацьовують решта учнів). Чим відрізняються згадані байки?

3. Висновок слід записати в зошити. У байках



Засуджують

Підносять

насильство грубість нахабство лінощі брехливість жорстокість

чесноти благородство доброту милосердя відвертість чесність

4. Короткі повідомлення учнів про байкарів: Федра, Л. да Вінчі, Лафонтена.

5. Інсценізація байки Лафонтена «Зачумлені звірі». Перед інсценізацією кожен учень — виконавець певної ролі, дає коротку характеристику свого персонажа, звертаючись до ілюстрації.

Індивідуальне випереджувальне завдання.

— Чим відрізняється переклад байки Лафонтена Іваном Світличним та Микитою Годованцем?

— Поясніть мораль байки «Зачумлені звірі». (Хто має гроші, владу або вміє добре підлещуватися, той має захист.)

— А ви теж так думаєте?

— Чого не можна купити за гроші або здобути си­лою? Доведіть.

6. Літературна гра (на картках).

Двома реченнями передати зміст байки І.Крилова.

1 гр. «Ворона і Лисиця».

2 гр. «Вовк і Ягня».

3 гр. «Цикада і Мурашка».

4 гр. «Лебедь, Щука та Рак».

5 гр. «Лисица й Виноград». Підпишіть ілюстрації афоризмами з байок. Часто афоризмом стає мораль байки.

— Хто з байкарів створював твори за цим сюжетом? Словник. Афоризм — короткий влучний вислів. Відповідь.

1) «Й в сердце льстец всегда отыщет уголок».

2) «У сильного всегда бессильный виноват».

3) «Ты все пела? это дело:

Так поди же, попляши!»

4) «Когда в товарищах согласья нет,

На лад их дело не пойдёт!»

5) «Хоть видит око, Да зуб неймет».

Літературні паралелі — байки Езопа, Федра, Бабрія, Лафонтена, І.Крилова.

7. Старі байки на новий лад. Виразне читання на­пам'ять.



Павло Глазовий

ВОВК, ДИРЕКТОР І ЯГНЯ

Одного дня

Дурне Ягня

Спустилося до річки,

А Вовк уздрів

І теж побрів

Швиденько до водички.

І, як у баєчці старій,

Почав гарчати з ходу:

Навіщо ти, сяке-таке, Мою поганиш воду? -Ягня йому відповіло:

Не гнівайтесь, папаша! Спочатку випийте води, Якщо це справді ваша. Упав і не підвівся

Він тільки раз води ковтнув І тут же отруївся. Тепер над річкою Ягня Гуляти може сміло І веселитись, бо воно, По суті, Вовка з їло. Йому у цьому допоміг Директор шкірзаводу, Який спускає у ріку Брудну отруйну воду.
ВОРОНА І ЛИСИЦЯ

(Стара байка на новий лад)

Розмріялась Ворона вголос на сосні:

Коли б мені



Послав Бог на обід шматочок сиру!

Клянуся щиро:

Мудріше повелася б я,

Аніж у дні Крилова родичка моя!

Нехай би як мене Лисиця не хвалила

До крихітки сама б я сир той з'їла,

Ах сир! Який же він смачний!

Я навіть чую його запах, Боже мій! Від запаху того я просто п 'яна стала!.. — Й Ворона грудкою на землю впала... Лисиця ж, що під деревом стояла. Ворону хап! — Мені обідать теж пора!.. А ти, Вороно, знай, чого раніш не знала: З безглуздих мрій даремно ждать добра!

— Чим відрізняються уже відомі вам байки від байок наших сучасників?

IV. Систематизація вивченого

• Виразне читання байки М.Годованця «Епілог».

• На які думки про жанр байки наводить вас пере­кладач, переспівувач і байкар М. Годованець?

Епілог

В Езоповім саду я мав тяжку роботу: Трудом здобувши древній скарб, Пролив чимало поту Щоб взять його на карб. «Діставши позику багату, Багатства в землю не ховай, Учив Езоп, — своє до неї додавай! Борги слід з приростом віддати!..» Цей заповіт здійснили байкарі: Йшли мудрості в Езопа позичати; На всесвіт сяє світ байкарської зорі; І скільки не беруть живлющої водиці, — Немає дна в Езоповій криниці, Блищать поновлені байки старі. Кінця багатству байки не було ще. Грішить байкарська зброя по світах, Зло падає, немов підбитий птах, А вітер правди знамено полоще. Сократ і Бабрій, Федр і Лафонтен, Сковорода, Крилов — всім вистачало тем. Всім шлях премудрий вільно розкривався. Хто до Езопа удавався, Хто позичав сюжетів та ідей, Щоб байкою збагачувать людей. Купалася в байках їх правда чиста. І йшла у бій, смілива і вогниста, Не знала відступу, разюча, бойова...

М. Годованець

— Яку думку сьогоднішнього уроку підтверджує, пояснює ця байка?

V. Підбиття підсумків

Слід роздати учням картки-пам'ятки:



Як залізо іржавіє, не знаходячи собі застосування, як стояча вода гниє, так і розум людини чахне від лінощів і бездіяльності.

Леонардо да Вінчі



VI. Домашнє завдання

Написати твір-роздум «Про що змовчала байка...»


Додаток 1

БАЙКА У СВІТОВІЙ ЛІТЕРАТУРІ

Езоп Вовк і Ягня

Вовк побачив, що Ягня п'є воду 5 річки, і хотів знайти якийсь слушний привід, щоб його з'їсти. Отже, він почав звинувачувати Ягня, що воно каламутить йому воду й не дає пити. Ягня відповіло, що воно п'є, торкаючись води тільки краєчками губ, і що, зрештою, воно, стоячи внизу, не може йому каламутити воду. Тоді Вовк за­уважив: «Минулого року ти зневажило мого батька». — «Мене тоді ще й на сипі не було», — відповіло Ягня. Але Вовк сказав йому: «Хоч як би ти виправдовувалось, я все одно тебе з'їм».

Байка доводить, що навіть справедливий за­хист не має сили для тих, хто заповзявся чинити кривду.

Крук і Лисиця

Крук украв кусок м'яса і сів на дерево. Побачила це Лисиця й захотіла відібрати м'ясо. Вона стала перед Круком і почала вихваляти його велич і красу, кажучи, що йому найбільше з усіх годилося б царювати над птахами, і це сталося б напевно, коли б він мав голос. Крук хотів похвалитися, що в нього є голос, закаркав і випустив м'ясо. Лисиця вхопила м'ясо і сказала: «О Круче, коли б ти мав також розум, тобі більше не бракувало б нічого, щоб стати царем». Ця байка про нерозумну людину.



Мурашка і Жук
У літню пору Мурашка, гуляючи по полю, збирала зернятка пшениці і ячменю і запасалася кормами на зиму. Побачив її Жук і здивувався, що вона така роботяща: працює навіть у той час, коли всі інші тва­рини, забувши про працю, відпочивають. Мурашка промовчала. Та коли прийшла зима і дощ розмив гній, зголоднілий Жук прийшов до Мурашки попросити трішки харчів. Тоді Мурашка сказала йому: «О Жуче, якби ти працював тоді, коли я, замість того, щоб лаяти мене, тобі не бракувало б тепер їжі».

Так і люди: при достатках не думають про майбутнє і тяжко бідують, коли їх зрадить доля.

(Пер. Ю.Мушака)
Бджола і Муха

Бджола із Мухою зчепились в суперечці. Чванлива Муха перша завела:

Велике діло, пхе, літать по гречці, Нектар носити з поля до села!



От я! Царю на ніс сідала, Красуню в губи цілувала; А на столах, що там не є, — Усе моє! Бджола:

З царями знатися вважаєш ти за честь? Знайомство це не родить блага,



І від красунь тобі лише зневага. Що більше цінного у тебе єсть ? Для тебе труд найгірше в світі. Найбільше щастя ти знаходиш в смітті. Любов? Прихильність? В тебе їх нема. Скажи: де будеш ти, як прийде он зима? А я ношу нектар, я віддаюся праці, За це мені і честь у хаті і в палаці.

Вовк і Вовченята

Вовк вивів Вовченят високо: *

Дивіться: скільки бачить око, Пославсь веселий світ;



Але не жде вас в ньому ласка і привіт:

Там скрізь смертельні вороги,

Що раді нас понищить до ноги,

Не думають, що й нам потрібно їжу мати,

Нам треба злом на зло відповідати.

  • А за що, таточку, спитаєм вас, Ненавидять так нас? — Промовчав Вовк, повів у верболози (Там саме паслись кози).



Осиний суд

У Бджіл медок краса!

Говорять Трутні: Ми його робили!

Прийшлось судитися. Оса

їх розсудила:

А принесіть-но щільники сюди, Побачимо, чий мед, чиї труди!— Сказали Бджоли: Ми охоче. А Трутні: — Ми не хочем, — Оса кінчила суд:

Візьміте, Бджілоньки, свій труд! Ця байка людям для науки:

Хто робить видно руки.

Пер. М.Годованець



Вовк та Ягня

Ягня і Вовк до річки підійшли колись

Напитися води. Вовк, звісно, вище став,

Ягня за течією нижче. А проте,

Знайшов до сварки душогубець зачіпку.

«Ти що, — озвався, каламутиш воду тут,

Де я звик пити?» Злякане Ягня на те:

«Цього не може бути, бо вода тече

Від тебе, Вовче, у моєму напрямку!»

Слова правдиві Сірого розсердили:

«А хто ж півроку тому ображав мене?»

Ягня: «Тоді я ще й не народилося!»

«Не ти — твій батько, отже, досолив мені!» -

Нарешті мовив Вовк і розідрав Ягня.

Написано цю байку про людей, які

Облудою невинних прагнуть знищити.

Вівця, Пес та Вовк

Брехливому покари не уникнути. Пес у Вівці хлібину вимагав, яку Вона у нього позичала буцімто. А волоцюга Вовк як свідок присягавсь. Що брала не одну, а цілих десять штук. Вівця, брехливим свідком звинувачена, Вини не визнала. А через кілька днів Вона, побачивши у пастці Сірого, Сказала: «За брехню його покарано!»

Пер. В.Литвинов



Жан де Лафонтен Звірі під час чуми

Нечувана біда страхи наслала люті.

Щоб смертю покарать гріхи земні,

І непрощенні, і страшні,

Чума надалася за вчинки незабуті,

Супроти звірів почала віту,

Зганяла в пекло всяку звірину.

Зник апетит, немає в звірів сну:

Сумирні горлиці гризуть одна одну.

Де й ділася любов, і дружба, і довіра.

Лев звірів поскликав *

І їм таке сказав:

Прийшла біда на звіра,



Настав наш смертний час.

Історія навчає нас:

Знайти, хто винен, —

І вмерти той повинен,

Покрити смертю гріх,

І друзів тим урятувать своїх.

Цю себе розповім л правду, любі фузі:

Ох, досить натворив гріхів —

Чимало бороню роздер у лузі,

Загриз невинних пастухів.

Як скажете, за ці провини

Готов лягти до домовини.

Хай кожен з як, у кого совість є,
Тяжкий свій гріх прилюдно визнає! — Володарю! Лисиця

низько гнеться, — Про що там мова йдеться Для баранів, гладких і мовчазних, Та кара ласка з неба; А пастухів дурних, Карати завжди треба. Ойкну: то щастя є
Нести тобі до ніг життя своє...

Всі слухані ту мову привітали

І дружно зааплодували.

Не слали в Тигра гріх знайти;

Ведмедя вирішили обійти;

Псів-сторожів на раді

Не осудив ніхто в громаді

За службу їм і слава, і хвала...

От черга підійшла і до Осла.

Покірно признає Осел провину:

Колись в лиху годину



Брів луками ченця,

Вхопив жмуток сінця

(Чорт, мабуть, спокусив!)

Осел пробачення просив,

Та вчений Вовк промовою палкою

Довів: скарать Осла покарою

тяжкою.

Тепер відомо, звідки зло Чому вмирають чесні друзі: Травицю жер Осел в ченцевім лузі!.. — Осел був усіма Обвинувачений, Безжально страчений. Безсилий ти тобі жалю нема!

Пер. М.Годованець

Байки у світі літератури

Мета: познайомити учнів із творчістю визначних байкарів світу, їхнього авторською самобутністю; показати, що байки Езопа — скарбниця сюжетів для світової літератури; розвивати логічне мислення, уяву, пам'ять, творчі здібності; виховувати щирість, доброту.

Тип: урок-конкурс.

Обладнаная: портрети байкарів світу, учнівські ілю­страції до байок, реквізит для інсценізації. Епіграф:

Моторнії сини й онуки! Читайте байку — для науки.

Леонід Глібов



Хід уроку

Слід поділити клас на дві команди: «Бджоли» та «Мурашки».



І конкурс «Знайомство».

Учень. Новина!

Учень. Чого кричати?

Учень. Новина! Небувала новина!

Учень. Та кажи швидше, не муч.

Учень. Тепер на перервах морозиво даватимуть!

Учень. Ну, то й що?

Учень. Що? А те, що буде воно безкоштовне!

Учень. Так не буває! Що ти мене байками годуєш?

Учень. їй-Богу, спонсор об'явився!

Учень. Ой, не віриться! Ой, баєчка це!

Учень. Ти що це байки ображаєш? Байки школи брехнями не бувають.

Здається, байка просто бреше,

А справді мудру правду чеше.

Он що Глібов про байку писав.

Учень, Та я хіба що? Я — нічого!

(Співають разом «Пісню про сусідку» на мотав на­родної пісні,)



Заспіваймо пісню веселеньку

Про баєчку чарівненьку,

Про баєчку заспіваймо,

Серце наше звеселяймо.

Ой, ми байки читаєм, читаєм,

Байкарів всіх пізнаєм, пізнаєм,

Де не будем ходити, ходити,

Будем з ними дружити, дружити!

Учень. А взагалі-то я сумніваюсь. Кому ті байки потрібні в час наукового прогресу?

Учень. Я скажу тобі так: байка — це вічне. Вона служить добру. Завжди потішна, повчальна. Про серйозне говорить жартома. А жарти у неї серйозні.
Учень.

Базікають, що байка свій вік одробила,

І час її списать в архів.

Не тратьте, друзі, марно слів,

Потрібно, щоб вона влучніше била.

Учень. Ти вже і вірші пишеш?

Учень. Це написав Шабатін. Краще про байку вже не скажеш.

Учень. Байка — річ давня, але живе і досі, бо служить людям, допомагає позбавитись від недоліків,

Учень. Я знаю, що в Україні байки писали і Гулак-Аргемовський і Білецький-Носенко, і Боровиковський, а найвидатнішими українськими байкарями стали тільки Євген Гребінка і Леонід Глібов.

Учень. А в Росії Сумароков знайшов байку в полі, Хемніцер привів її в місто, Дмитрієв увів у палац, а Крилов вивів на площу і зробив її народною.

Учень. Що не кажіть, а без байки не можна уявити жодної літератури світу.

Учень. Так, це універсальний літературний жанр.

Учень. Та добре вже, згоден, згоден! (Співають разом на мотав пісні Шаїнського «Якщо з другом в путь ідеш».)

Коли з байкою ідеш,

Кади з байкою ідеш,

Веселіш дорога.

Чи без байки проживеш,

Чи без байки проживеш?

Вона мудра, строга. І навіщо блудить

I робить марний крок, (двічі) Коли в байці є урок.

Учень. Мабуть, це правда. Французький байкар Лафонтен писав:

Оспівую в байках героїв я буденних,

Яких не знав Езоп в своїх краях священних,

Дають уроки нам правдиві ці пісні.

Тут розмовляють всі, і риби мовчазні,

Стосуються й людей повчальні їх поради, —

У образах тварин людські видніші вади!

Учень. Байка така стара, як світ. Адже їй дві з по­ловиною тисячі років. Можна сказати, що вона не­вмируща.

Учень. А легендарний давньогрецький байкар Езоп створив сюжети, що стали скарбницею для світової літератури.

Учень. І справді, його наслідували римлянин Федр, грек Бабрій, італієць Леонардо да Вінчі, француз Лафонтен, поляк Красицький, росіянин Крилов, українець Глібов,

Учень. І вірмени Ісаакян і Корюн, болгари Стоян Михайловський і Банчо Банов. Та всіх і не пере­лічити!

Учень. Недарма Федр закликав: В Езопа вчіться, добрі люди . Для того байка штрика під ребро, Щоб виправлять людські заблуди І похвалять красу й добро. Хоч розповідь коротка й жартівлива, Мета її ясна й правдива.

Учень. Байки і надалі залишатимуться популярними, адже ці твори зрозумілі кожному, їх мова проста і пере­конлива, вони легко запам'ятовуються.

Учень. Справжнім джерелом мудрості можна назвати байку. Повчальні вислови з байок стають прислів'ями та приказками. Вони здатні змінити будь-кого.

II конкурс «Вікторина».

Запитання до команди «Бджоли». 1. Що таке байка? 2. Хто був першим легендарним байкарем?

3. Чим байка схожа на казку?

4. Назвіть улюблену книгу російського байкаря Крилова?

5. Хто є автором байки «Жаба і Віл»?

6. У якій байці говориться: «Ця байка стосується нерозумної людини»?

Запитання до команди «Мурашки».

1. Езоповою мовою називають ...

2. Як називають сюжети, що переходять від одного байкаря до іншого?

3. Чим байка відрізняється від казки?

4. Хто із зарубіжних байкарів навчався у Львові?

5. Езоп, Федр, Бабрій, Крилов, Глібов засудили зухвалість, жорстокість, несправедливість у байці...

6. У якій байці говориться: «Так зручні обставини надають людям сміливості»?

III конкурс «Читання байки в особах». (Байки Лафонтена «Звірі під час чуми» та М.Годованця «Віл та жаба».)

IV конкурс «Інсценізація байки».

Для інсценізації можна взята байки І.Крилова «Мавпа та окуляри» і «Дві подруги» Сергія Михалкова.



V конкурс «Пантоміма».

Байку Езопа «Хліборобові діти» і «Лебідь, Щука та Рак» І. Крилова.



VI конкурс «Юний артист» (читання байки на­пам'ять).

Для команди «Бджоли»: «Бабка та мурашка» Лафонтена; «Вовк і Ягня» Бабрія та одноіменна бай­ка Крилова; «Собака і Коняка» Крилова; «Кавун» С. Михалкова.

Для команди «Мурашки»: «Вовк і ягня» Федра та одноіменна байка Л.Глібова; «Горох при дорозі» І.Красицького; «Щур і Слон» Лафонтена.

VII Конкурс «Склади вислів». У конверти вкладено довільно розрізані вислови:

а) дають уроки нам правдиві ці пісні;

б) потрібно, щоб вона влучніше била.

Підбиття підсумків, оголошення переможців, оці­нювання.

У паузах між конкурсами учні можуть прочитати самостійно написані

«Байка вчить, як на світі жить»
(Урок-гра, 6 клас)

Учитель. Байка — один з літературних жанрів, який поєднує гумор чи сатиру з глибоким повчальним зміс­том. Байки стисло і надзвичайно влучно показують людські недоліки. Часто читачі впізнають у байках самих себе.

Назви команд мають відповідати темі уроку.

Наш літературний клуб веселих і кмітливих сьогодні покаже глибокі знання, багату фантазію, артистичні здібності учасників, вміння сприймати з гумором і перемогу і поразку, адже це лише літе­ратурна гра.

Отже, почнімо! Привітання!

Вовків: Ми суперників вітаєм І програти їм бажаєм, Бо смілива вовча вдача: Перемога буде наша!

Лисиць: Ми схитруєм і змудруєм, Вас, вовків, перехитруєм, Не підемо ми додому, Не здобувши перемогу!



1. Конкурс «Розминка». (Оцінювання: кожна назва — Ібал.)

Завдання для «Вовків»: назвати байки, у яких герої — тварини.

Завдання для «Лисиць»: назвати байки, у яких герої — птахи чи риби.

2. Конкурс «Ерудит». (Учні мають відповісти на З запитання, за кожну правильну відповідь — 2 бали.)

Завдання для «Вовків»:

1) дати визначення байки як жанру літератури;

2) назвати всіх байкарів, яких ви знаєте;

3) пояснити мораль байки Крилова «Квартет». Завдання для «Лисиць»:

1) що таке алегорія?

2) назвіть усі байки, які ви вчили;

3) поясніть мораль байки «Лебідь, Щука та Рак» Крилова.



3. Конкурс на кращого читця байки. (По 2 учасники з кожної команди читають напам'ять байку. Максимальна кількість балів — 5 (домашнє завдання).)

4. Конкурс на кращу ілюстрацію до байки. Кожна команда представляє 5 малюнків. Оцінювання: від 1-го до 3-х балів.

(Учитель має визначити найкращий малюнок у кожній команді, назвати художника і похвалити.) 5. Конкурс «Домашнє завдання». «Інсценізація ба­йок». (По 2 байки.)

Найвищий бал — 5.

Поки учасники готуються, учитель може провести гру з глядачами-вболівальниками.

Оцінювання: за правильну відповідь — 1 бал команді, за яку вболівають глядачі.

Запитання вболівальникам «Вовків»:

— У якій байці автор висміює несправедливий суд, який можна підкупити? (Л.Глібов «Щука».)

— Хто був першим байкарем? Запитання вболівальникам «Лисиць»:

— Що таке мораль байки?

— У якій байці засуджують лінощі, ледарство? (І.Крилов «Цикада і Мурашка», Л.Глібов «Коник-стрибунець».)



6. Конкурс «Знавець». Закінчити мораль байки, вка­завши назву і автора байки, вислів із якої написано на дошці. (За кожну правильну відповідь — 2 бали.)

«Вовки»

1) «Хто гудить ...» (Федр «Лисиця і Виноград».)

2) «Так навіть справедливий ...» (Езоп «Вовк і Ягня».)

«Лисиці»

1) «Такі зручні...» (Езоп «Вовк і Козеня».)

2) «Наслідуючи ...» (Федр «Жаба і Віл».)

7. Конкурс «Зашифрована байка» Представники кожної з команд малюють на дошці по

три деталі, які стосуються якоїсь байки. Суперники мають відгадати назву байки. За правильну відповідь — 2 бали.



8. Конкурс «Перехресний бій». (Команди ставлять одна одній по три запитання.)

За правильну відповідь — 1 бал.



9. Конкурс «Пантоміма». (Учні мають показати дві байки, користуючись тільки жестами.)

Після кожного конкурсу журі оголошує оцінки, їх записують на дошці.

Наприкінці, доки підбивають підсумки, вчитель узагальнює:

— Чи сподобалась вам літературна гра?

— Чи хотіли б ви частіше проводити подібні кон­курси?

— Чого навчають байки?

— Чому сюжети байок повторюються, незважаючи на те, що байкарі жили у різні часи, в різних країнах, були людьми різних національностей?

Оголошення результатів змагання. Учитель вітає переможців і дякує всім учасникам літературної гри.

Байки у світовій літературі
КВК між учнями 6-х і 7-х класів
Тема: Байки в світовій літературі.

Мета: розвивати образне мислення, пам'ять, усне мовлення, виховувати любов і повагу до художнього слова.

Обладнання: портрети відомих байкарів; ілюстрації до байок; плакат із девізом гри:

В клуб прийшов не хмур обличчя,

Будь веселим до кінця.

Не соромся, не ламайся,

Всім законам підкоряйся!

ХІД ГРИ Тож, друзі, почнімо програму.



Витівок у нас великий запас.

А для кого вони? Для вас!

Ми знаєм , любите ви гру,

пісні, загадки й танці.

Відкриємо ж чарівний світ

у світовій ми байці!

Розпочинаємо КВК на тему: «Байки в світовій літе­ратурі». А який же Клуб веселих і кмітливих без журі? Знайомтеся... (представлення журі).

Конкурс 1 «Презентація команд».

Журі оцінює оригінальність, відповідність темі.

Конкурс 2 «Розминка: впізнай автора цих розповідей».

7 команда. «Я відомий байкар. Був рабом невіль­ником. Мав велике черево, чималу голову, горб на спині. Складав байки у прозовій формі. Викривав і висміював людські недоліки, негаразди в державі. Написав майже 650 байок, одна із них «Вовк і ягня». (Езоп.)



2 команда. «Мене теж вважають відомим байка­рем. Мій батько залишив мені у спадок солдатську скриньку з книжками. Я навіть не мав змоги вчитися у школі. Видавав декілька сатиричних журналів. Написав багато байок, серед них теж є «Вовк і Ягня». (І.Крилов.)

(Журі оцінює конкурс і оголошує результат.)


Конкурс 3 «Впізнай байку за мораллю». За правильну відповідь — 5 балів. Наприклад: Так і в людей буває, хто неспроможний досягти чогось, посилається на обставини (Езоп, «Лисиця і виноград».) У сильного всегда бессильный виноват (Крилов, «Вовк і Ягня».)

Конкурс 4 «Третій зайвий». Визначити зайвий образ у переліку.

1 команда.

Вовк, лисиця, ягня. (Езоп, Крилов.)



2 команда.

Бджола, виноград, лисиця.

(«Лисиця і виноград».)

Оголошення підсумків чотирьох конкурсів.

Конкурс 5 «Конкурс капітанів». (За правильну відповідь — 1 бал.)

1 команда.

— Перший у світі байкар. (Езоп.)

— З яких частин складається байка? (Розповідь, мораль.)

— Що таке алегорія? (Втілення абстрактного по­няття в конкретному художньому образі,)



2 команда.

~~ Кому належать перші поетичні байки? (Федру.)

— Повчальна частина байки. (Мораль.)

— Дати визначення байки. (Алегоричний твір з по­вчальним змістом.)

Конкурс 6 «Домашнє завдання. Інсценізація байки». Виступи команд.

Конкурс 7 «Подивись і відгадай».

Кожна команда отримує картку, ознайомившись із її змістом, представники команди мають за допомогою жестів і міміки продемонструвати команді-супернику записане на картці. Інша команда має відгадати. Журі оцінює правильність та артистичність. Найвища оцінка — 5 балів.


Ведучий. А зараз слово надаємо журі, яке не тільки оголосить результати гри, а й назве найактивніших, найартистичніших учасників. (Слово журі. Нагородження переможців.)

До нових зустрічей!



Зупинка –цікавинка
Іван Крилов

Байки «Вовк і ягня», «Квартет»

1. Розгадайте, назва якої байки зашифрована у цьому вірші? («Квартет».)



Кров известньій русский баснописец Великим стад благодаря зверям Авантюрист, хитрец, обжора, льстец — Различнш пародии друзям Тебе й мне укажеш на изьян. Есть в зтом глубочайший смисл Того гляди, й ти не попадись! Як називається твір, в якому початкові літери рядків складають ім'я, слово або фразу? (Акровірш.)

2. Допишіть рядки, яких не вистачає. (Байка І.Крылова «Квартеті)



У спеку до струмка зайшло Ягня напитись; І треба ж тут біді мучитись, (що поблизу тих місць голодний Вовк бродив.) Ягнятко бачить він і хоче поживитись, (Та він цьому надать законних прав хотів) І каже (як, нахабо, смієш ти мутити) Стривайте ж, я знайшов секрет, — Кричить Осел, ... (усе в нас піде ладом, як поряд сядем)

3. З'єднати лініями слова: (знайти назву байки)



Вовк

Лисиця

Ворона

Слон

Жаба

Мавпа

Кіт

Осел

Дзеркало

Людська

Соловей

Ягня

Виноград

Віл

Мавпа

Лисиця

Кухар

Окуляри

Висновком якої байки могли б бути такі прислів'я: Іде зима, а кожуха нема. Зима спита, де літо було. Готуй воза взимку, а сани влітку. (Відповідь: І.Крилов «Бабка та мурашка»,)

Легендарна постать Езопа
Втілення народної мудрості та узагальнення моральних засад життя у байках Езопа
Мета: ознайомити учнів з легендами про життя Езопа; розвивати навички роботи з байками, вміння ви­разно читати, аналізувати байки, вміння висловлювати свої думки з приводу прочитаного; сприяти вихованню людяності, доброти.

Тип уроку: засвоєння нових знань. Обладнання: портрет Езопа, збірки байок Езопа, ілюстрації до його творів. Епіграф:

В Езопа вчиться, добрі люди!

Для того байка коле під ребро,

Щоб виправлять людські заблуди

І похвалять красу й добро.

Федр


ХІД РОБОТИ

I. Оголошення теми, мета уроку

II. Мотивація нагальної діяльності

Учитель. Байка як літературний жанр з'явилася дуже давно. Вона завжди гостро засуджувала такі людські вади, як грубість і тупість, лицемірство і пихатість, скупість і лукавство. Тридцять століть байка стояла на сторожі загальнолюдських ідеалів — добра, честі, спра­ведливості. Вивчаючи байки, обов'язково слід згадати найвідомішого байкаря світу — Езопа.

Він вірив у людину, в її високе призначення, в пере­могу розуму над неуцтвом, добра над злом. Він вірив, що людство в майбутньому буде кращим, добрішим, щирішим, люди будуть освіченими, культурними.

III. Актуалізація опорних звань

1. Бесіда.

— Що таке байка? (Байка — це коротка розповідь сатиричного повчального змісту, що має алегоричний зміст, із чітко сформованою мораллю.)

— Дайте визначення понять алегорія, мораль. (Алегорія — втілення абстрактного поняття в кон­кретному художньому образі; мораль — це повчальний висновок, що містить байка.)

2. Перевірка домашнього завдання.

Підбір матеріалу для повідомлення про Езопа. (Кожна група працювала над виконанням частини спільного для всього класу завдання. Тепер Ірупи мають захистити виконані завдання.)

1 група — легенди, пов'язані з Езопом та Ксанфом. (Додаток № 1)

2 група — стосунки байкаря з владою. (Додаток №2)

3 група — Езоп та жерці храму. (Додаток № 3) Учитель. Езоп жив у Греції у VI ст. до н.е. За ле­гендами це горбатий і кульгавий чоловік, фракієць за походженням (Мала Азія), він був рабом-невільником. Але Езоп вирізнявся неабияким розумом.

Виступи груп.

IV. Засвоєння нових знань

1. Розповідь учителя.

В одній країні у той самий час жили рабовласник Симонид і раб Езоп. Обоє мали схильність до літе­ратури. Симонид був відомим поетом, правителі та заможні громадяни любили запрошувати його до себе в гості, а Езоп складав байки у вільний від роботи час. Можливо, вони знали один одного, і їм цікаво було спілкуватися.

— Езоп, Езоп, — казав Симонид.— Ну до чого всі ці алегорії? Невже ти не можеш, як я, відкрито славити правителів. І що за натяк — одна ластівка весни не робить? У наш час і в наших умовах саме одна ластівка і робить весну. А в тебе скрізь алегорії, такі двознач­ності, коли можна думати і так, і сяк. А потрібно щоб всі думали однаково.

— Добре, — обіцяв Езоп, даючи собі зарок відтепер кинути це пусте заняття складати байки, і брів додому, одночасно складаючи байку про лисицю і виноград... 2. Виразне читання байки «Лисиця й виноград».

Бесіда.


— На які частини можна поділити байку Езопа? (На оповідну та мораль.)

— Про що йдеться в оповідній частині?

— Як ви розумієте висновок цієї байки?

3. Виразне читання та обговорення байок.



«Мурашка і Цикада»

Словникова робота. Цикада — різновид комахи.

— Чому саме найменших комах-мурашок зобразив Езоп в образі трудівників?

— Хто представлений в образі Цикади? (Ледарі.)

— Чому вона страждає?

— Ваше ставлення до Мурашки, Цикади. Відповідь аргументуйте,

— Доведіть, що байка «Мурашка і Цикада» — байка, а не оповідка.

(В образі Мурашки автор уособлює працелюбність, а в образі Цикади — ледарство, неробство, дармоїдство. Автор зло сміється над Цикадою.)



«Вовк і Ягня»

— Чи зустрічалися ви з подібним сюжетом рані­ше?

— Який тип людини змальовано в образі Вовка? (Пихатий, самовпевнений, жорстокий, несправедли­вий, лукавий.)

— Які людські риси втілено в образі Ягняти?

— Зачитайте висновок байки. Що засуджує в цій байці автор?

4. З теорії літератури. Робота над композицією байки.



Учитель. Байка має сюжет, а отже складається із:

— зав'язки;

— розвитку дії;

— кульмінації;

— розв'язки.

До оповідної (сюжетної) частини байки додається мораль.

Завдання: знайдіть у байці композиційні елементи та запишіть їх у зошит.

(Це завдання можна подати, поділивши учнів на групи з двох осіб — парна навчальна діяльність.)

Перевірка — вибіркова.

Колективне складання схеми та її опрацювання.



БАЙКА

Композиція

оповідна частина висновок (мораль)

зав'язка


розвиток дії


кульмінація

розв'язка

Герої

люди, тварини



Засоби

алегорія езопова мова

V. Закріплення матеріалу

Конкурс «Чи розумію я крилаті вислови Езопа».

Учитель. Езоп залишив по собі багато кри­латих висловів-афоризмів. Як ви розумієте їх? (Завдання для обговорення можна дати на всю творчу групу.)

1 група:

ГОРА НАРОДИЛА МИШУ (Вживається, коли говорять про великі надії та малі результати; про тих, хто обіцяє багато, а робить дуже мало.)

2 група:

ЛЕВОВА ЧАСТКА (Більша, найкраща частина чого-небудь, одержана по праву найсильнішого.) З група :

3 ПІСКУ МОТУЗКИ ВИТИ (Вираз характеризує скнару, котрий вміє перевернути все на свою ко­ристь.)

(письмово; за правильну



1. Літературний диктант ( письмово; за правильну відповідь — 1 бал.)

— У якому столітті жив Езоп? (VI ст. до н.е.)

— У якому літературному жанрі прославився Езоп? (Байка.)

— Його соціальне становище? (Раб.)

— Хто він за походженням? (Фракієць.)

— Чим вирізнялась його зовнішність? (Він був гор­батий і кульгавий.)

— Хто такий Ксанф? (Філософ, господар Езопа.)

— Що вихвалявся випити Ксанф? (Море.)

— Як загинув Езоп? (Його скинули зі скелі.)

— Хто висунув обвинувачення проти Езопа? (Жерці храму Аполлона.)

— На які дві частини можна поділити байку? (На оповідну та висновок з мораллю.)

— Назвіть літературних героїв байок Езопа (Лев, Вовк, Лисиця, Ягня...) — Назвіть щонайменше трьох послідовників сла­ветного байкаря (Федр, Бабрій, Лафонтен, Глібов, Крилов.)

2. Взаємоперевірка у парах під керівництвом вчи­теля.

VI. Оцінювання

УП. Домашнє завдання

1. Читати байки Езопа.

2. Намалювати персонажів байок Езопа.

3. Скласти байку.

4. Усний виступ: «Моя улюблена байка Езопа» (1—2 рівень).

УШ. Підбиття підсумків

Сьогодні ми познайомилися з першим у світовій літературі байкарем Езопом та його мудрими повчаль­ними байками, навчилися аналізувати байки, почули цікаві легенди.


Додаток №1.

* * *


Езоп був рабом Ксанфа, який вважав себе філософом. Одного дня, проходячи по ринку, Ксанф побачив двох красенів рабів, а міх ними раба з чималим черевом, великою головою і горбом на спині. Це був Езоп.

Ксанф не змовчав, він вигукнув, привертаючи до себе увагу:

— Дивіться, ось філософія в дії: щоб підкреслити красу цих двох, продавець помістив між ними ви­родка!

Ксанф вирішив купити одного із красенів, але в нього не вистачило грошей. Він підійшов до Езопа і запитав:

— Хочеш, куплю тебе? Той відповів:

— Я бачу, що тобі потрібний порадник? Філософ здивувався:

— Ти завжди такий говіркий? Езоп сказав:

— За птахів, що говорять, завжди сплачують до­рожче,

Ксанфу сподобався Езоп, і він купив його.

* * *


Ксанф часто привласнював думки Езопа. Одного разу Ксанф хизувався перед друзями, що зможе випити море. Співрозмовники Ксанфа вирішили перевірити філософа і запросили його на берег моря, щоб він до­вів свої слова. Ксанф звернувся за порадою до Езопа.

Езоп пообіцяв допомогти, але за це Ксанф мав його звільнити. Не хотілося Ксанфу відпускати від себе такого розумного раба, та сам вибратися із «пастки» він також не міг. І рабовласник погодився.

Коли ж довелося йти до моря, Ксанф, за порадою великого мудреця, сказав, що він вип'є море, коли це море виллють у чашку.

За цю пораду хазяїн звільнив Езопа з рабства.


Додаток №2

* * *


Одного разу, коли Езоп був ще рабом Ксанфа, він ішов по вулиці і зустрів представника влади, який за­питав раба, куди той прямує.

— Не знаю, — відповів Езоп.

Правитель обурився, покликав варту і звелів від­вести Езопа до в'язниці.

— А що ж я говорив, — вигукнув Езоп. — Чи міг я знати, йдучи вулицею, що потраплю до в'язниці?

Представник влади, здивований кмітливістю раба, відпустив його на свободу.
Додаток № З

* * *


Є легевда про загибель Езопа. А сталося це тоді, коли він був уже вільною людиною і мандрував країною.

Хоча багато хто любив Езопа за його мудрість, дотепність, щирість і відвертість, та були люди, ко­трим ці якості байкаря були не до вподоби. Такими людьми були жерці. Езоп докоряв їм за те, що вони не працюють, а живуть за рахунок пожертв, які зі всієї Греції приносять богові Аполлонові. Одного разу жерці звинуватили мудреця в крадіжці священної чаші, котру знайшли в торбині байкаря. Перед Езопом було два шляхи — повернутися до Ксанфа, який погоджувався заплатити величезний штраф — і знову стати рабом, чи вмерти вільною людиною. Езоп не вагався ні хвилини, обравши смерть. Його скинули зі скелі, як злочинця, але помер він вільним.



Завдання за темою «Байка у світовій літературі»
Повідомлення теми та мета уроку

— Яку тему будемо вивчати, допоможе дізнатись зорова вправа. На кілька секунд вам будуть показані окремі слова на картках. Ви маєте їх прочитати і за­пам'ятати. (Вчитель показує картки: береза, байка, сіль, орбіта, крокодил, місяць.)

— Яке слово із тих, що ви запам'ятали, можна по­ставити замість знака запитання? Чому?

Планета — космос Література — ? (байка)



  • Отже, сьогодні ми з'ясуємо, що таке байка, які її ознаки і ознайомимося із творчістю першого байкаря.


Дидактична гра «Алегорія»

Відновити пропущені літери. Що алегорично від­творюється в образах цих тварин?

Л_ _И_Я, _С_Л , С_ _А_А, _ _ІЯ, В_ _ ,_.
Дидактична гра «Відомі байкарі»

Учням пропонується з'єднати лініями слова, пов'яза­ні між собою.




Лафонтен

Крилов

Глібов

Лессінг

Езоп

Україна

Німеччина

Франція

Росія

Греція

Хвилина відпочинку. Релаксація під спокійну му­зику.

Творчість Езопа

— Творчість якого байкаря ми будемо вивчати, нам допоможе дізнатись вправа на розвиток уваги «Муха». Рухатись по таблиці потрібно лише поглядом, не про­мовляючи слова вголос.



я

У

й

ц

к

ч

л

Е

в

н

А

3

*

м

Ц

О

щ

т

1

Д

Ж

п

ь

ї

є

1. Подивимось в центр квадрата.

2. Вгору,

3. У лівий нижній куток.

4. У лівий нижній куток.

5. У правий нижній куток.

Опрацювання біографії Езопа (метод ейдотехніки)

Колективно читаємо текст, закодовуємо інформацію у вигляді символів.

Відтворюючий етап — розповісти біографію Езопа, користуючись лише символами.

Опрацювання байки «Лисиця і виноград»

Учні читають байку. Запитання:

— Доведіть, що «Лисиця і виноград» — це байка.

— Чому саме молода лисиця е персонажем байки?

— У чому незвичність ситуації? (Лисиці не їдять винограду).


  • Яка головна думка байки?

Логічна гра «Переставлянка»

Переставивши букви у словах, спробуємо дізнатись щось цікаве про лисицю.



Исицял — варвпний лабрика. Діпіейд од резоа, рохит їтьпоост. Мітоп чутнено дебреза у дуво і мреза, вам камзаніея. Ат жев стунаноїп тїми ривдать полою — і хивопить з дивоутсялбіср бирку.

Опрацювання байки «Вовк і Ягня»

Учні читають байку. Завдання:

— добудуйте запитання і дайте на них відповідь (робота в парах):

— Доведіть, що «Вовк і Ягня» — це ... (байка).

— За яких обставин... (зустрілися Вовк і Ягня)?

— У чому Вовк... (звинуватив Ягня)?

— Чому у суперечці... (переміг Вовк)?

— Яка головна... (думка байки)?

Творче завдання

Придумати байку в прозі до одного із прислів'їв, які будуть виступати як мораль байки:

1. Не смійся з лиха чужого, щоб і тобі не було того,

-\

2. Рівнялася свиня до коня, от тільки шерсть не така.



Читацька розминка

1) Зорова вправа. За 8 секунд встигнути прочитати девіз уроку, рухаючись за порядковими номерами.

6 — слова з — не

2 — голова

1 — розумна 4 — каже

5 — пусті

— Який девіз уроку? Як цього досягти? 2) Добудуйте вислів. Якого з раніше вивчених творів він стосується? Чого вчить?

Тест

1. Який характер має байка? а) сатиричний; б) ліричний.

2. Що є метою байки?

а) опис життя тварин; б) висміювання людських вад.

3. Що обов'язково є в байці?

а) метафоричність; б) алегоричність.

4. Що алегорично відтворює образ зайця? а) боягузтво; б) сміливість; в) радість.

5. З яких частин складається байка?

а) розповіді і моралі; б) розповіді і опису.

6. Перший у світі байкар.

а) Крилов; б) Лафонтен; в) Езоп.

7. Про кого ці слова: «Він раб, але мудріший від вільних, він некрасивий, але вищий від красенів»?

а) про Крилова; б) про Лафонтена; в) про Езопа.

8. Відомий український байкар, а) Лессінг; б) Крилов; в) Глібов.

9. У якій байці Езопа така мораль: «Коли хто не­спроможний досягти чогось, то посилається на об­ставини»?

а) «Жаба і Віл»; б) «Кінь та Осел»; в) «Лисиця та виноград».

10. Якою мовою писав Езоп? а) прозовою; б) віршованою.

11. Хто з українських поетів був переспівувачем байок Езопа?

а) Т.Шевченко, Л.Українка; б) Г.Сковорода, Л.Глібов; в) В.Сосюра, А.Малишко.

12. Алегоричний образ змії, що зазирає у чашу, є символом:

а) біології; б) літератури; в) медицини.

Взаємоперевірка тесту учнями. Вчитель бере окремі зошити для перевірки.



Ключ до тесту: 1-а, 2-6, З-б, 4-а, 5-а, 6-в, 7-в, 8-в, 9-в, 10-а, 11-6,12-в.

Повідомлення теми та мета

— Спробуємо дізнатись, творчість якого поета бу­демо вивчати на уроці. Вправа «Ієрогліфи». Кожному символові у лівому квадраті відповідає певна буква (за місцем розташування) у правому квадраті. Яке слово зашифроване у рамці?




к

ю

р

л

в

0

й

т

я



Читацька розминка

Змагання між рядами.

Продовжити вислів Езопа (1 бал), а хто точно пере­дасть зміст — отримує 2 бали.

• Велике зло чи мале, його... (не слід робити).

• Коли щось можна довести ділом, то не варто... (займатись марнослів'ям).

• Коли тебе спіткало горе, поглянь навколо і заспо­койся. ..є люди, доля яких ще гірша за твою).

• Не починай знайомства з тими, хто віддає перевагу новим друзям над давніми. Знай, ... (як зрадили їм, перевіреним товаришам, так зрадять і новим).

• Не сором учитися в зрілому віці... (краще навча­тися пізно, ніж ніколи).



Коьрта
Контакты

    Главная страница


Нащадки великого Езопа

Скачать 367.33 Kb.