• Що означає бути справедливим Мета
  • Обладнання
  • І. Перевірка домашнього завдання Гра «Правда-неправда»
  • Впишіть в клітинки поняття, які в етиці визначають як моральні цінності.
  • ІІ. Основна частина Інтерактивна гра «Мікрофон»
  • Представлення теми уроку й очікуваних результатів
  • Справедливість – правильне, неупереджене ставлення до кого-небудь або чого-небудь.
  • Чи легко бути справедливим.
  • Як протистояти несправедливості.
  • Справедливе ставлення до інших вимагає іноді поступитися власними інтересами, обмежити себе в чомусь.
  • Несправедливе ставлення – це упереджене ставлення, яке не відповідає моральним нормам. Протистояти несправедливості можна, запропонувавши щось справедливе.
  • Насилля і справедливість – несумісні поняття.

  • Скачать 112.22 Kb.


    Дата24.09.2018
    Размер112.22 Kb.
    ТипУрок

    Скачать 112.22 Kb.

    Що означає бути справедливим



    Урок

    на тему

    «Що означає бути справедливим»

    6 клас



    Що означає бути справедливим

    Мета: навчити учнів розрізняти справедливість і несправедливість, наводити приклади справедливого і несправедливого; висловлювати власне судження про те, як досягти справедливості; роз*яснити, як необхідно протидіяти несправедливому.

    Обладнання: підручник, дошка, крейда, папір, маркери, роздавальний матеріал.

    Основні поняття і терміни: справедливість, несправедливість, насильство.

    Хід уроку

    І. Перевірка домашнього завдання

    Гра «Правда-неправда»

    1. Слова «цінний» і «цінувати» вживаються лише щодо речей. ( - )

    2. Одна й та сама річ для різних людей може мати неоднакову цінність. ( + )

    3. Моральні цінності втілюють у собі найрізноманітніші прояви добра. ( + )

    4. Моральний обов`язок – це особиста відповідальність людини за розв`язання якогось питання. ( - )

    5. Буденні обов`язки кожен визначає для себе сам. ( - )

    6. Ті обов`язки, які ви виконуєте вдома та в школі (навчаєтеся, допомагаєте батькам тощо), є вашими моральними обов`язками. ( - )

    7. Моральний обов`язок – це усвідомлення людиною своєї відповідальності за втілення моральних правил. ( + )

    8. Моральні обов`язки до людини висувають інші. ( - )

    9. Буденні обов`язки до людини висувають інші. ( + )

    10. Моральні обов`язки кожен визначає для себе сам. ( + )

    11. Одна й та сама річ для різних людей має однакову вартість ( - )

    12. Цінність – це важливість, значущість чого-небудь для життя людини. ( + )

    Впишіть в клітинки поняття, які в етиці визначають як моральні цінності.




    д

    о

    б

    р

    о







    л

    ю

    б

    о

    в







    д




    р

    у

    ж

    б

    а







    п

    р

    а

    в

    д

    а







    с

    в

    о

    б

    о

    д

    а




    с

    п

    р

    а

    в

    е

    д

    л

    и

    в

    і

    с

    т

    ь

    ІІ. Основна частина

    Інтерактивна гра «Мікрофон»

    Учні по черзі відповідають на запитання «Як ви вважаєте, що таке справедливість?» (Діти доходять висновку, що справедливість – правдиве ставлення до кого-небудь або чого-небудь.)



    Представлення теми уроку й очікуваних результатів

    Тема сьогоднішнього уроку «Що означає бути справедливим». На уроці ми поговоримо про справедливість; спробуємо навчитися оцінювати події в навколишньому світі і власному житті з позицій справедливості; навчимося висловлювати свою думку про важливість дотримання принципу справедливості в повсякденному житті, у взаєминах із людьми; поговоримо про почуття справедливості, уміння протистояти перешкодам; про справедливе ставлення до тих людей, що нас оточують.



    1. Що таке справедливість.

    У Стародавній Греції богиню правосуддя Феміду зображували із зав`язаними очима й із вагами у руці. Чому? (Феміду зображують з пов`язкою на очах як символ неупередженості. А ваги – символ міри та справедливості. На вагах правосуддя зважуються добро і зло, вчинки. Доля людей залежала від того, яка чаша переважить.)

    Чи завжди ми можемо сказати, що це справедливо по відношенню до нас? (Не завжди.) Пригадайте ситуації, коли вам доводилося вибирати між «хочу» і «треба». У багатьох випадках ви себе почували ображеними, вважали, що порушується справедливість стосовно вас? Що легше: виконати уважно домашнє завдання чи, розповідаючи вдома про урок і «2», сказати, що вчитель вчинив несправедливо щодо вас?



    Робота з підручником.

    Прочитайте текст «Що таке справедливість» на стор.39-40.

    Назвіть три основні тези, що містяться в цьому тексті. (Слово «справедливість» споріднене зі словом «правда». Справедливість – ставлення до кого-небудь, яке відповідає моральним правилам. Справедливість – це якість, якою вимірюємо, тобто оцінюємо, людські взаємини.)

    Поняття «справедливість» можна визначити так:



    Справедливість – правильне, неупереджене ставлення до кого-небудь або чого-небудь.

    Які риси характеру людини заважають справедливості? (злість, наклеп, лестощі, лукавство, хитрість, святенництво, заздрість.)

    Прочитаємо визначення цих понять у підручнику на стор.40-41.

    Давайте розглянемо таку ситуацію:

    У класі контрольна робота з математики. Відмінник Володя вирішив виконати усі чотири рівні завдання, але забув одну формулу. І одне завдання з останнього рівня не виконав. Дванадцять балів він отримати вже не міг. Володя сидів і чекав закінчення уроку. А Сашкові, який не був сильним в математиці і який вирішив обмежитися другим рівнем, тобто максимально отримати 6 балів, вчителька поклала якийсь допоміжний матеріал з алгоритмом виконання завдань та з формулами. Володя це побачив, але нічого не сказав. Коли він прийшов додому, він почав батькам розповідати про порушення вчителькою справедливості.



    Запитання:

    Як ви вважаєте, чи правильно Володя розуміє поняття справедливості?

    Як ви вважаєте, чи справедливо, коли ми поступаємося своїми інтересами, обмежуємо себе в чомусь на користь інших?

    Учитель наводить учнів на думку про те, що справедливо – це коли всі блага і зло розподіляються рівно між людьми, коли у всіх однакові права і обов`язки у суспільстві. Але ж справедливо, коли більш слабкому нададуть більше допомоги, ніж більш сильному.



    1. Чи легко бути справедливим.

    Іноді нам здається, що правда тільки на нашому боці, але якщо поставити себе на місце іншої людини, ми зрозуміємо, що нам це тільки здається. Прочитаємо на стор.41-42 підручника матеріал «Чи легко бути справедливим». Які якості допоможуть нам бути справедливими? (Чесність, щирість, великодушність.)

    Робота з підручником

    Прочитайте притчу «Поле» на стор.42 і скажіть, у чому виявилася великодушність братів у ставленні один до одного.



    1. Як протистояти несправедливості.

    Як же протистояти несправедливості? Прочитайте текст підручника «Як протистояти несправедливості» на стор.43.

    Скажіть, чому в пеклі зраділи людині, яка просто спостерігала несправедливість, не намагаючись нічого зробити? (Людина повинна прагнути протистояти несправедливості.)

    Розгляньте малюнки на стор.43 підручника і скажіть, чи допомагають відновити справедливість зображені ситуації.

    Учитель пропонує проаналізувати таку ситуацію:

    У класі обзивали невдахою новеньку дівчинку, бо вона соромилася нових однокласників і все робила невдало. Коли її викликали до дошки, всі починали сміятися, очікуючи від неї невдалих дій: то крейду загубить, а потім за нею повзає по підлозі, то починає нести нісенітницю… Але дівчинка була гарною, охайною, ніжною, і чим більше на неї починали звертати увагу хлопці, тим більше з неї знущалися дівчата, особливо красуня Оксана. Вона то зошит у неї помалює, то щоденник заховає.

    Ваня вирішив захистити новеньку дівчинку і після школи, коли Оксана поверталася додому, накидав їй у волосся реп`яхів. Оксанка намагалася їх витягти, але її розкішне волосся заплутувалося все більші й більше. Наступного дня вона прийшла до школи обстрижена.

    Запитання:

    Яким учасникам подій ви співчуваєте, яким ні? Чому? (Насилля і доброчинність – несумісні поняття. Справедливість не може бути спрямована на одних, і не спрямована на інших.)

    Учитель пропонує дітям розв`язати проблему, яка виникла в даній ситуації, таким чином, щоб справедливість не було порушено.(Допомогти новенькій дівчинці стати більш впевненою в собі; поговорити із класом тощо.)



    Скажіть, будь ласка, а чи можна протистояти несправедливості, і яким чином? Ми з вами вже вирішили, що насильством не можна. І якщо б вам запропонували продовжити ситуацію, одним із варіантів могло б бути насильство з боку Оксани. Бо одне насильство породжує інше, і насильство множиться.

    Пам`ятайте, що добро породжує добро, а зло породжує зло. Насильство і справедливість – несумісні поняття. Протистояти злому вчинку можна лише добром.

    ІІІ. Заключна частина.

    Які висновки ми можемо зробити?

    • Справедливе ставлення до інших вимагає іноді поступитися власними інтересами, обмежити себе в чомусь.

    • Справедливість вимагає неупередженого ставлення до інших, яке відповідає моральним правилам.

    • Несправедливе ставлення – це упереджене ставлення, яке не відповідає моральним нормам.

    • Протистояти несправедливості можна, запропонувавши щось справедливе.

    • Насилля і справедливість – несумісні поняття.

    ІV. Домашнє завдання

    Прочитати стор.39-45; завд.2 стор.44 (твір).

    Коьрта
    Контакты

        Главная страница


    Що означає бути справедливим

    Скачать 112.22 Kb.