• Підготували : Гнатюк Ю.В. – вчитель світової літератури Колісник І.В. – вчитель української мови
  • Обладнання
  • І до такого нікчемства, дріб’ язковості, могла дійти людина Могла так змінитися І схоже це на правду Все схоже на правду
  • І V . Вправа «Асоціативний ланцюжок»
  • Золото Гроші Сила Цінність Людина Щастя
  • V . Слово вчителя
  • V І. Запитання
  • V ІІ. Бесіда на основі прочитаних творів «Хазяїн», «Гобсек»
  • V ІІІ. Вправа «Колесо життя»
  • ІХ. Вправа. Психологічний тест-дослідження
  • Ключ до тесту
  • Х. Коментарі та оцінки ілюстрацій
  • ХІ. Заключне слово вчителя



  • Дата08.11.2018
    Размер1.36 Mb.
    ТипУрок

    Тема уроку: Зображення влади золота як руйнівної сили



    Тернопільський технічний ліцей

    Інтегрований урок

    з української літератури та світової літератури

    на тему :
    «Зображення влади золота

    як руйнівної сили»

    ( на основі творів О. де Бальзака «Гобсек» та І. Карпенка-Карого «Хазяїн»).


    Підготували :

    Гнатюк Ю.В. – вчитель

    світової літератури

    Колісник І.В. – вчитель

    української мови

    і літератури
    Тема уроку: Зображення влади золота як руйнівної сили

    (інтегрований урок на основі творів О. де Бальзака «Гобсек»

    та І. Карпенка-Карого «Хазяїн»).
    Мета: визначити типовість образів у різних національних літературах;

    простежити руйнівний вплив хибної філософії життя на внут-

    рішній стан людини;

    розвивати навички компаративного аналізу, критичне мислення

    учнів та зв’язне усне мовлення;

    формувати уявлення учнів про справжні життєві цінності.


    Обладнання: ілюстрації до творів, вислови відомих людей, музичні записи,

    Тексти творів «Гобсек», та «Хазяїн»


    Тип уроку: інтегрований урок-диспут з української та світової літератури

    І до такого нікчемства, дріб’язковості,

    могла дійти людина? Могла так змінитися?

    І схоже це на правду? Все схоже на правду,

    все може статися з людиною.

    М.Гоголь
    Перебіг уроку:
    І. На фоні музичного оформлення звучить вступне слово вчителя

    «Гроші, гроші, гроші… Всюди вони. Увірвалася у життя хлібороба хвороблива жадоба грошей, спотворюючи побут і людські взаємини. Треба писати комедію на цю тему, картати ненажер, моральних виродків. Без сатири не може бути прогресу». Таку думку ще у далекому 1889 році висловлював І. Карпенко-Карий. А що можемо сказати ми, люди ХХІ століття?

    Сьогодні наша країна переживає економічну кризу, а тому суспільство різко поділилося на бідних та багатих .Останніх значно більше. Звичайно, немає нічого поганого в тому, що людина багата, якщо вона заробили гроші своїм розумом, талантом, невтомною працею і не завдала при цьому шкоди оточуючим. Інша річ, коли внаслідок чиєїсь діяльності люди страждають від нещадної експлуатації та злигоднів, занепадають культура і мораль, втрачаються загальнолюдські ідеали добра, справедливості. Сьогодні ми знову опинилися в умовах «дикого капіталізму». Пузирі ХХІ століття багато в чому схожі на свого «прадіда». Щоправда, вони не носять залоєних кожухів і латаних халатів, та й взагалі, схоже, не мають звички заощаджувати на собі. Досить часто для власного збагачення не вибирають засобів, не підкоряються законам честі і моралі. Але багатство - хіба це завжди щастя?..

    ІІ. Бесіда:

    1.Якою особисто ви уявляєте багату людину?

    2.Опишіть її зовнішність, характер.

    3.Що ви вкладаєте у поняття «багата людина»?

    4.Чи завжди багатство є синонімом слова «щастя»?

    5.Яке місце у вашому житті ви відводите грошам та розкоші?


    ІІІ. Слово вчителя:

    Питання, які ми щойно з вами обговорили, належать до розряду «вічних». І вже не одне століття майстри слова розкривають суть цієї актуальної проблеми засобами художньої мови. Сьогодні і ми спільно з вами спробуємо долучитися до розв’язання цих нелегких життєвих питань і з’ясувати, чи залишаються вони такими ж своєчасними і для нас.




    ІV. Вправа «Асоціативний ланцюжок»

    Учням були запропоновані ключові слова, що пов’язані з темою уроку. Потрібно продовжити асоціативний ряд, склавши невеличкий твір-есе


    Золото

    Гроші

    Сила

    Цінність

    Людина

    Щастя